Cestování | 1.7.2021

Nuda(-y) v Drážďanech

v naší zemi v podstatě nejsou výhradně nudistická koupaliště a zavedené obecně známé nudistické kempy. Proto jsme poslední květnový víkend vyrazili na průzkum jen kousek za hranice (cesta z Prahy cca dvě a půl hodiny), kde jsme očekávali, že situace bude výrazně lepší – na území bývalé NDR, kterou stále považuji za Mekku nudismu. Situace ve srovnání s tím, co lze nalézt u nás lepší byla – a to naprosto nesrovnatelně. Ale zároveň bylo naprosto zřetelné, že to, co jsme viděli dnes, je jen stínem minulosti a obávám se, že za dalších 10-15 let budou zážitky z výletu co se naturistické tématiky týče výrazně chudší.

To, co píši v předchozí větě bylo nejvíce vidět v místě, kde jsme se ubytovali. Šlo o nudistickou kolonii – kemp CAMPINGPLATZ WALDTEICHFREUNDE E.V. https://www.waldteichfreunde.eu/. Kemp provozuje sportovně volnočasový nudistický spolek, který byl založen již v roce 1910. Více než klasický kemp mi atmosférou připomínal chatovou kolonii, naprostá většina přítomných byla z řad stálých obyvatel z chatek nebo dlouhodobě zaparkovaných karavanů. Ke krátkodobému pronájmu je v místě asi 15 parcel, dle ceníku lze pronajmout i chatky, o ty jsme se ale blíže nezajímali. Ceny za ubytování v kempu považuji za příznivé, ceník dávám do fotogalerie. Poprvé jsme využili svou INF kartu, přinesla nám slevu celkem 7,5 Eura za tři dny (50% z denní ceny dospělé osoby).

- - -- - -- - -

Kemp je pro Vás ideální, pokud sníte o velmi klidné nudistické dovolené strávené u německého rybníka.  Německý rybník se svým charakterem dosti podobá českému rybníku (lze srovnat např. s jezerem v Úštěku), jinou atmosféru má okolní les, který připomíná spíše lužní lesy charakteristické třeba pro Spreewald. Komáři tam jsou. V rybníku jsou řasy (takové ty dlouhé). Kancelář kempu je otevřená ve všední dny pouze od 10 do 12 (v sobotu i odpoledne).  Pro ubytování je třeba zavolat na číslo, které je uvedené u brány. Službu má vždy některý z přítomných členů spolku. Všichni, na které jsme při příjezdu narazili byli velmi milí a ochotní, pán, který nás ubytovával nám půjčil také redukci na CEE zásuvku, kterou jsme si zapomněli. Na co můžete zapomenout je, že se s někým domluvíte anglicky. Relativně nízká byla i schopnost přítomných přizpůsobit rychlost a úroveň komunikace mé lámané němčině, ale co jsme potřebovali jsme vyřídili.

- - -- - -- - -

V kempu je i občerstvení s podle mě velmi příznivými cenami (točené pivo dvě Eura, jednoduchá jídla kolem 5 Eur). Zvláště u občerstvení v době oběda nám atmosféra trochu připomínala jídelnu v domově důchodců. Většina přítomných byla nikoli 50+, ale spíše 70+. Kromě účastníků této věkové kategorie se v kempu vyskytovaly dvě nebo tři rodiny s velmi malými dětmi. Celkově byl o posledním květnovém víkendu kemp obsazen velmi hrubým odhadem tak z jedné čtvrtiny. V kempu je několik různých sportovišť – hřiště na beach volejbal, nohejbal, plac s brankami na fotbal. Je zde rozsáhlé dětské hřiště. Vše je poměrně moderní, tuším za tím snahu udělat místo atraktivnější pro mladší generace, avšak v době našeho pobytu se zdála možnost, že najedeme partnery na volejbal naprosto nulová (chvíli jsme si pinkali sami). To, co píši v tomto odstavci nevnímejte prosím jako kritiku. Je to pouze popis situace a detailní ilustrace toho, co jsem napsal již v úvodu tohoto článku. Sám sebe se snažím přesvědčit, že budoucnost nudismu v Německu není zase tak černá. Zdá se mi, že naprostá převaha starší generace a minimální zastoupení mládeže je vidět i v ulicích okolních měst a vesnic, není to pouze výsadou FKK kempu (i když, ano, musím připustit, tam je to výraznější). Tento dojem mi potvrdila Wikepedie, podle které od spojení východního a západního Německa ubylo na území bývalé NDR cca 2 miliony obyvatel (cca 10%). Odcházeli zejména mladí.

Kromě toho, že si zde můžete užívat již zmíněného rybníka, je kemp výborné výchozí místo pro výlety do Drážďan a také k blízkému zámku Moritzburg (www.schloss-moritzburg.de), jednomu z míst, kde se natáčela pohádka Tři oříšky pro Popelku. Další atrakcí v Moritzburgu je úzkokolejka, po které jezdí vlaky tažené parními lokomotivami. Na příjezd vlaku jsme si počkali, a protože jsem se během jeho pobytu ve stanici věnoval hlavně fotografování, až zpětně jsem si uvědomil, že lokomotiva byla krajně podezřelá. Z komína se nevalil tmavý dým, odnikud neunikala pára, rozjezd byl nevěřitelně plynulý a tichý. Velmi by mě zajímalo technické řešení a historická autenticita této parní lokomotivy.

- - -- - -- - -

Kromě kempu jsme navštívili dvě výhradní FKK koupaliště v Drážďanech, což jsou zařízení, která se u nás vůbec nevyskytují. Obě jsou provozovány stejnou městskou společností. V sobotu jsme na kole dorazili na koupaliště poblíž centra města (cca 1,5 hodiny klidné vyhlídkové cesty z kempu) Luftbad Doelzschen (https://dresdner-baeder.de/freibaeder/luftbad-doelzschen/) a v pondělí cestou zpět do Prahy jsme odpoledne po „karavanworkingu“ udělali zastávku na koupališti Wostra (https://dresdner-baeder.de/freibaeder/strandbad-wostra/), asi největším a nejživějším FKK koupališti v okolí Drážďan (nachází se poblíž zámku Pillnitz, poblíž koupaliště by měl být i textilní kemp, ten jsme ale nevyzkoušeli ani neviděli). Složení návštěvníků na Wostře již bylo takové, že nám dokonce umožnilo si najít partnery na volejbal. O návštěvnících v Luftbad Doelzschen toho moc říci nemohu, většinu jich krátce po našem příjezdu vyhnaly poměrně prudké přeháňky. To mi na druhou stranu umožnilo pro Vás koupaliště vyfotit.

- - -

 

Adam a Jana

Drážďany 25. – 28. 6. 2021

Fotogalerie

Komentáře

Komentáře můžou vkládat pouze členové.

Nebyl vložený žádný komentář.

Stanovy spolku Jak se stát členem Příspěvky, legitimace, známky

Kontakty

Předseda: Jiří Böhm
tel.: +420 603 421 700
E-mail: predseda@cmfn.cz

 

Místopředseda: Jaroslav Dytrych
tel.: +420 721 165 995
E-mail: mistopredseda@cmfn.cz

 

Pokladník: Adam Severýn
(členské příspěvky, legitimace, známky)
E-mail: pokladnik@cmfn.cz

 

Člen výboru: Pavla Asmara Bernášková
Člen výboru: Václav Urbánek