Cestování | 10.7.2021

- - -

Naturistická dovolená pro rodiny a slušné naturisty.

Již po několikáté jsme se sešli na tábornické základně u Lipnice nad Sázavou. První den byl ve znamení seznamování se s těmi, kteří byli letos na Lipnici poprvé. Večer nám červánky a jasnou noční oblohou věštil teplý slunný zítřek.

2. den nás slunce vytáhlo z vyhřátých pelíšků a za zpěvu lesního ptactva jsme zasedli ke snídani. Modrá obloha nám program jasně nalinkovala. Věnovali jsme se slunečnému zkrášlování našich nahých těl a koupání v místním zatopeném lomu s teplotou vody 19,4 °C. (Druhý den byla voda v lomu již o 2 stupně teplejší.) Během tohoto slunného dne jsme si dokonce zastříleli z luku a těšili se na noční prohlídku hradu Lipnice, kde nás čekal historicko-kulturní zážitek s vyprávěným o hradu Lipnice v dobových kostýmech a brnění. Zpátky jsme se vrátili až kolem jedné hodiny v noci.

- - -

Den 3. byl poněkud polojasný, ale naštěstí teplý a tak jsme se nemuseli nějak moc oblékat a prakticky byl zachován i náš přirozený "naturistický oděv". Během slunění si většina odvážných v rámci soutěže zastřílela ze vzduchovek. Večerní táborák s opékáním opravdu výborných učňovských špekáčků byl báječným vyvrcholením toho vydařeného dne. Na řadu přišla i kytara, která k táborovému ohni neodmyslitelně patří, a noční hvězdná obloha, která nám nabídla úžasnou podívanou.

- - -

Den 4. mi k narozeninám věnoval vymetenou oblohu a ranní teplota 22 °C dávala jasně na jevo, jaký program dnes bude. Oprava a tuning našeho n-oděvu po zimě prokládaný ochlazovací koupačkou v lomu! ☀️ Bylo takové teplo, že i mouchy chodily po zemi… Na slunci jsem naměřil teplotu 45,7 °C! Kdo chtěl, mohl jít na pěší turistický výlet kolem místních lomů s vytesanými reliéfy očí, úst a ucha. A k večeru, kdo by tepla neměl ještě dost, ostatně jako každý večer, byla k dispozici vyhřátá sauna.

Den 5. se nám trošku zatáhlo a ochladilo na 18 stupňů, ale odpoledne se sluníčko umoudřilo a opět jsme se mohli svléci a nudit se při polojasném počasí, tedy alespoň ti otužilejší. Pro zájemce v rámci kolektivní zábavy byl připraven kvíz. Pohybově nadanější mohli změřit své síly v badmintonu. Večer nás pozval na příjemné grilování.

- - -

Následující den nám však nad ránem zapršelo, a tak jsme se probouzeli s mírnými rozpaky. Sluníčko nás na chvíli navštívilo až v odpoledních hodinách, ale pak přišla kolem dvacáté hodiny bouřka. Mezi tím jsme se rozhodli absolvovat výlet na neobvyklý zámeček v Úsobí, kde musíme před panem majitelem opravdu smeknout, co dokázal vybudovat z ruiny!

Večerní bouřka byla tak silná, že historicky po dobu pořádání n-Lipnice se prý nestalo, aby na chatku padl strom. Až dnes. Chatka vydržela, ale ocitli jsme se i bez elektrické energie, takže jsme zde zažili i onu pověstnou tmu jako v pytli. Hlavní a nejdůležitější, ale bylo, že jsme byli všichni v pořádku. Naše přátele z postižené chatky, kteří v onu inkriminovanou dobu byli i uvnitř, jsme na noc pro jistotu přestěhovali do hlavní budovy. Úsměvná byla reakce malé dcerky, kdy maminka řekla, že do té chatky ani nepáchne, ale dceruška s čistou dětskou spontánností reagovala jemnými slovy: "Já do ní páchnu.", což nás všechny kolem rozesmálo, aniž by malá dcerka vůbec tušila, proč se tomu všichni smějí. Příjezdová cesta k nám byla zatarasená několika padlými stromy, takže než se k nám nějaká záchrana prořezala, tak to nějaký čas trvalo. Mezi tím jsme se mezi sebou bavili karetními hrami za svitu čelovek.

- - -

- - -

- - -

Den následující byl dnem nejhorším! Nutno podotknout, že když nešla elektřina, nefungovalo na základně zhola nic, tedy netekla ani voda, o vaření nemluvě. Pomoc byla v nedohlednu a dokonce nebyl ani příslib obnovy dodávky elektřiny. Na základě toho a předchozích zkušeností paní správcová rozhodla, že nemá smysl den před odjezdem na nic čekat a že bude nejlepší pobyt o den zkrátit a vyhnout se tak možným potížím. U snídaně nám tedy bylo oznámeno, že pobyt se díky následkům předčasně ukončuje. Že mi to bylo líto, je jasné, proto přidávám na konec ještě mojí malou soukromou úvahu:

"Byl jsem jak opařený!! Opravdu jsme jeli do přírodního tábora a nikoliv do all-inclusive, abychom nepřežili jeden den bez elektrické energie?? Školní tábory se přece pro děti organizují i za účelem osvojit si dovednosti potřebné pro přežití v přírodě bez civilizačních výdobytků! A naturista a nepřežije jeden den bez elektřiny?? To už jsme opravdu tak zhýčkaní?? Copak musíme mít každý den vařenou stravu i ve stavu nouze?? Vždyť se dá improvizovat! A na splachování toalety je v lomu vody také dost! Co více dodat na závěr, snad jen to, že jsme tímto přišli i o soutěž v cvrnkání kuliček a o vyhlášení všech soutěžních výsledků."

Letošní Naturistické Lipnici nad Sázavou slunečné počasí přálo více, než v předchozích letech, tak doufám, že se v hojném počtu setkáme na Lipnici i v roce příštím.

Autor: A. Prchal

Komentáře

Komentáře můžou vkládat pouze členové.

31.8.2021 22:27:43 | Jindřich Kubánek
Souhlasím. Ukončení mohlo být dobrovolné. Myslím, že ten den bez elektřiny bychom přežili. Takhle jsem měl celou cestu domů náladu jak po výprasku.
26.9.2021 23:43:21 | Martt
My tiež ďakujeme za prijemne prezity týždeň, tiez sme chceli zostať. Pani spravcova argumentovala pripadnou kontrolou z hygieny. Za problemy jej to asi nestojí.
Takto sme si my este urobili vylet do Prahy.
Mam navrh na výlet buduci rok. Stvoŕidla nad Sázavou.

Stanovy spolku Jak se stát členem Příspěvky, legitimace, známky

Kontakty

Předseda: Jiří Böhm
tel.: +420 603 421 700
E-mail: predseda@cmfn.cz

 

Místopředseda: Jaroslav Dytrych
tel.: +420 721 165 995
E-mail: mistopredseda@cmfn.cz

 

Pokladník: Adam Severýn
(členské příspěvky, legitimace, známky)
E-mail: pokladnik@cmfn.cz

 

Člen výboru: Pavla Asmara Bernášková
Člen výboru: Václav Urbánek