Cestování | 20.7.2021

Rumunsko – země nudismu ne(příliš)zaslíbená

Průzkum podmínek pro nudismus v Rumunsku byl pouze jedním z důvodů naší návštěvy Rumunska. Po více než deseti letech jsem se vracel na místa, kde jsem kdysi pracoval, studoval nebo naopak, která jsem v té době nestihl navštívit. V Rumunsku jsme viděli mnoho zajímavého – české vesnice v Banátu, lázně Băile Herculane, deltu Dunaje, medvědy u silnice Transfăgărașan a na stejném místě i lyžaře v červenci. Vzhledem k úzkému zaměření těchto stránek se však dále budu věnovat jen nudismu.

- - -- - -

Název jsem měl v podstatě připravený už před odjezdem, věděl jsem, že Rumunsko nebude nudistická velmoc a může jen překvapit. Varianty zamýšleného názvu se ale v průběhu cesty i po ní drobně vyvíjely.

Země nudismu nezaslíbená – k tomu, že nemohu mít v oblasti nudismu v Rumunsku příliš velká očekávání mě vedly zkušenosti z mých předchozích pobytů, částečně v době, kdy jsem měl o nudismu sám nulové povědomí. I tak mi však přišel stupeň prudérnosti Rumunů vysoký. Zkušenost 1: asi v osmnácti jsem se převlékal na koupališti pod (ano, relativně malým) ručníkem. Ano, kousek zadku mi byl vidět. Ale byl to jen okamžik. Vzápětí ke mně přišla zhruba stejně stará slečna a upozornila mě, že na koupališti jsou šatny. Zkušenost 2: při návštěvě krytého bazénu jsem nezahlédl v šatnách ani ve sprchách jediné nahé tělo. I v pánských šatnách si při převlíkání muži dávali pozor, aby je nikdo neviděl a sprchovali se v plavkách. Jak to dělají ženy, nevím. Zkušenost 3: V sauně se plavky nesundávají. Ne, že by sundání plavek nebylo povinné, ale není to vysloveně přípustné.

Opravdu nezaslíbená? – protože jsem nic neočekával, přicházely postupně jen příjemná překvapení. Důležité je, že provozované nudistické pláže v Rumunsku JSOU!. S dotazem na doporučení nudistických lokací jsem se obrátil na rumunskou naturistickou asociaci (https://www.ronaturism.ro/) a pan Gârban mi obratem doporučil čtyři místa (tímto mu velmi děkuji). Všechna místa byla u moře, ve vnitrozemí jsme žádné doporučení nedostal ani sám kromě pár nejasných a starých, jednotlivých zmínek v diskuzích nedohledal. U moře jsme se ubytovali blízko první z pláží v hotelu Forum v Costinești (ve všech hotelech, v kterých jsme postupně byli jsme za ubytování platili kolem 1 300 Kč za dvoulůžkový pokoj). Nám doporučená nudistická pláž v Costinești se nachází cca kilometr od konce hlavní pláže (a od našeho hotelu). Pokud nejdete pěšky z Costinești, lze také přímo nad ní dojet autem.  Ze všech postupně navštívených se mi líbila nejvíce, byla dlouhá (cca 300 metrů), klidná, označená, byli na ní pouze nudisté, kolem neprocházeli téměř žádní „turisté“. Pár lidí na pláži i stanovalo. Podle google map a reportáže na naturista.cz je na druhé straně Costinești naproti vraku lodi Evanghelia ještě jedna nudapláž - tu jsme nenavštívili.

- - -- - -- - -

Půl hodiny od Costinești na bulharské hranici se dále nachází městečko Vama Veche. V šedesátých letech to byla klidná lehce zapomenutá vesnička, která se stala útočištěm nekonformních intelektuálů a stala se slavnou i jako vpravdě nudistické letovisko. Na konci osmdesátých let si tohoto náhodně při cestě do Bulharska všimla „Matka národa“, paní Elena Ceaușescu a nařídila celé městečko zbourat, což už se naštěstí nestihlo. Dodnes má Vama Veche odlišný ráz než ostatní velká rumunská letoviska, jsou zde nízké dřevěné budovy, potkáváme zde relativně dost post hippies (post píši i třeba kvůli věku, často v jejich vlasech prosvítají šediny), z nichž mnoho přijíždí z ciziny, kde stále žije sláva staré nekomformní Vamy Veche. Převažující klientela však nemá s nekomformitou mnoho společného, jde o rumunské rodiny a teenagery, což se odráží i na způsobu praktikování zdejšího nudismu. Nudismus se zde provozuje, ne že ne. A zdejší nudapláž má zajímavou atmosféru a za návštěvu určitě stojí. Nachází se pod útesem na sever od hlavní pláže, na pláži se hodně i stanuje, nad útesem je divoké karavanové městečko. Co nás překvapilo a zjistili jsme až při odchodu je, že nudisté jsou tolerováni i na sousedících oficiálních plážích s lehátky a slunečníky (jsou zde však ve významné menšině). I divokou pláž pod útesem bych nazval spíše než nudistickou pláží smíšenou. Poměr nudistů a textiláků během dne osciloval mezi cca půl na půl až po více než 1:3 ve prospěch textiláků. Textiláci byly i mezi stanujícími. Na této pláži jsem také poprvé v životě vystartoval na šmíráka. Ani mě ani přítelkyni nevadí, když se na nás někdo podívá, jinak bychom asi na nudapláže chodit nemohli. Ale když si po krk zahalený muž na kraji pláže našteluje mobil, postupně se k Vám přibližuje, až se s mobilem zastaví přímo nad vašimi hlavami (dále, než metr určitě nestál), je to i na mě trochu moc…

- - -- - -- - -

Další naše navštívená nudapláž byla pláž „La Hamace“ v letovisku Eforie Nord. Tato pláž měla jako jediná, co jsme viděli, punc oficiality. Byl zde i bar (byli jsme však upozorněni, že do baru i pro objednávku máme chodit pouze oblečení) a lehátka se slunečníky. Přítelkyni se z navštívených nudapláží tato líbila nejvíc, u mě trochu poklesla tím, že mám podezření, že nás jinak výřečný barman obral při platbě za pivo. Cenu za točené jsem nikde vyvěšenou neviděl a platili jsme 10 lei, což bylo nejvíce za celý náš pobyt v Rumunsku. Velmi mě zaujala cedule při vstupu na nudapláž. Nebylo tam nic jako přeškrtnuté plavky nebo zákaz pobytu v oblečení. Nápis zněl: „V této části pláže se provozuje nudismus, pokud budete pokračovat, je to na Vaši vlastní odpovědnost.“ I díky tomuto pojetí se zde textiláci vyskytovali také, nudisté však převažovali. Poměrně dost textiláků zde však procházelo (slova tradičně a honosně oblečené cikánky ke svým synům, kteří intenzivně sledovali mou přítelkyni: „nemá ani kousek studu, nestyda jedna“). Šmíráci byli také (dva). Deky si dali nikoli čelem k moři, jak je běžné, ale tak, aby měli dobrý výhled na nás. K jejich cti slouží, že jsem nezaznamenal, že by měli mobily či jiné záznamové zařízení. Plavky si ale nesundali.

- - -- - -

Před návštěvou poslední doporučené nudapláže ve Vadu (divoká pláž, podle dostupných informací z fór se zde nudismus praktikuje tak, že si prostě najdete místo v dostatečné vzdálenosti od ostatních – textiláků) jsme dali přednost návštěvě přístavního města Constanțy, jehož dominantou je právě opravované Casino a hojně navštěvované je také místní akvárium. Nevím, zda je obecně známé, že toto město bylo pod názvem Tomis založeno již starými Řeky a žil a zemřel zde básník Ovidius. Obojí bychom nestihli, protože jsme vyráželi směr Tulcea a dále Sulina.

Nezaslíbená - Do Suliny jsme vyráželi přestože zdejší nudistická pláž byla nepotvrzená nudisty z rumunské asociace, našli jsme ji pouze vyznačenou v google mapách. Nachází se totiž v deltě Dunaje nejzachovalejší říční deltě v Evropě. Nejde jen o vzácnou biosférickou rezervaci (uvidíte zde určitě třeba pelikána), ale i nejkosmopolitnější oblast Rumunska. Žijí zde zástupci 32 různých národů. Delta je od roku 1991 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Do Suliny se dostanete z Tulcey pouze lodí. Rychlým člunem to trvá cca 1,5 hodiny, klasickou velkou lodí hodiny čtyři. Pláž u Suliny je ze tří a půl tisícového městečka vzdálená asi dva kilometry (lze jet taxi). Nudapláž je v google mapách vyznačena na sever od hlavní pláže. A to bylo kamenem úrazu. My šli na jih. Přebrodili jsme jedno z menších „ramínek“ Dunaje (jen takový potůček) a došli až k zábranám před ochranným pásmem vojenské radarové stanice (té, co původně mohla stát v Brdech). Na nudisty jsme nenarazili. Ale řekli jsme si – nudapláž tu je vyznačená, tradičně tu byla, tak jsme se svlékli. Reakce pána ze skupinky posledních cca 100 m od nás ležících textiláků byla okamžitá, agresivní (křičel cosi o ohrožování mravní výchovy dětí, které tam s nimi byly) a velmi rychlá. Než jsem si stihl obléknout plavky uběhl cca polovinu vzdálenosti k nám. Obléknutí plavek naštěstí jeho útok zastavilo a situace tudíž byla diplomaticky vyřešena. Avšak onen pán pro mě definitivně určil název článku.

- - -- - -- - -

Moje chyba – Až v Praze, když jsem při čekání na tramvaj zbůhdarma klikal na mobilu jsem zjistil hroznou věc. Nudapláž v Sulině je vyznačená na sever od hlavní pláže a my byli na jihu. Rumunský mravokárce byl tudíž v právu. Posílám mu omluvu. A název článku získal až nyní svou definitivní podobu. Co je ale horší je to, že vzhledem k odlehlosti Suliny již asi sami nezjistíme, zda tam nudisté jsou nebo ne. Pokud byste se někdo do oněch míst vydal, budeme moc rádi, když nám dáte zprávu (třeba v komentáři k tomuto článku), jak to na Sulinské nudapláži vypadá (a zda tam vůbec je – má jít o neoficiální divokou pláž).

Post scriptum – Maďarsko – Maďarskem jsme na cestě do Rumunska pouze projížděli, ale potvrdilo se to, že by Maďarsko mohlo být z těch nudismu nejzaslíbenějších zemí, které jsem z tohoto pohledu poznal. Pokud jsem po návštěvě drážďanského nudistického kempu psal o věkovém průměru dlouhodobých nájemců chatek a karavanů, že je asi tak 70+, v Maďarsku bych věkový průměr většiny stálého osazenstva tipnul mezi 40-50 lety. Což by mohlo znamenat až o třicet let delší relativní jistotu existence podobných zařízení. V obou Maďarských kempech jsme také ocenili, že jsme veškerou útratu mohli platit kartou, takže jsme nepotřebovali vůbec vybírat nebo měnit forinty.

Při naší cestě jsme navštívili v Maďarsku kempy dva. Na cestě tam jsme strávili noc v kempu Sziksósfürdő Naturista Strand és Kemping, pro přátele Sziki (https://natours.hu/hu/). Kemp kolem pravděpodobně umělého jezera s částí pro stálé nájemcem a kempem, je zde bufet, hřiště na beach volleyball, dětské hřiště, k dispozici jsou na půjčení zdarma paddleborady a další. Zaujala nás velká klubovna s dětským koutkem, saunou, místností na cvičení, která je však pravděpodobně využívaná spíše za špatného počasí. Za noc pobytu dvou osob ve stanu jsme včetně útraty v bufetu zaplatili asi 42 EUR (dostali jsme slevu na INF kartu). Kemp nemusí být zcela neznámý ani pro našince, byly o něm zveřejněny již dokonce dvě reportáže na webu naturista.cz (např. zde; jinak při hledání odkazu na tento článek jsem si všiml, že na uvedeném webu je i zajímavý článek o Costinești z roku 2012).

- - -- - -- - -- - -

Při zpáteční cestě jsme navštívili kemp Oázis (https://naturista.hu/), který se nachází asi 15 km od dálničního okruhu Budapešti (M0) a dálnice M5. Na tento kemp naleznete přímý odkaz na stránkách maďarského naturistického svazu, možná to bude přímo jejich zařízení. Je rozložen kolem jedné z obrovských vytěžených pískoven (Lhota bude podle mě o něco menší) a v areálu se nachází asi jedno nebo dvě menší jezírka. Kromě toho zde naleznete dvě bistra a jednu restauraci. Areál měl pro mě více charakter chatové osady než kempu. Chatami a stálými karavany byla obestavěna i velká část pobřeží, lidé se často koupali na svých parcelách. Veřejné pláže byly v areálu alespoň tři. O rozlehlosti areálu hovoří i to, že jeho obyvatelé se mezi svými parcelami a plážemi nejčastěji přesouvali auty. V tomto kempu jsme se zastavili pouze na koupání, nemáme tedy žádné informace, kde se nachází místo a jaké jsou další podmínky pro krátkodobé kempování.

- - -- - -

Odkazy na pláže – navštívené:

Costinești – Golful Francezului Golful Francezului – Mapy Google (v Costinești je značená nudapláž ještě na úplně druhé straně letoviska naproti vraku lodi Evanghelia, to místo jsme nenavštívili).

Eforie Nord – La Hamace Plaja "La Hamace" – Mapy Google

Vama Veche - Nudist Beach – Mapy Google

Nenavštívené (bez záruky):

Vadu - fkk beach romania – Mapy Google dle diskuze ve fcb skupině Koupání bez plavek… i informace od rumunských naturistů se nudismus provozuje na divoké pláži.

Sulina - Sulina FKK naturist beach – Mapy Google to je ta pláž co jsme netrefili. Dle informace od rumunských naturistů je zde nudapláž „teoreticky“, na kousku divoké pláže.

2 Mai - Nudist Beach – Mapy Google dle diskuze ve fcb skupině Koupání bez plavek… pláž funguje jako smíšená.

Upřesnění k termínu divoká pláž – jde o doslovný překlad rumunského výrazu plaja sălbatică. Je tak obvykle označována pláž, která není oficiální pláží, tedy bez plavčíka, barů, slunečníků, trochu dále od zástavby.

 

Adam a Jana

Fotogalerie

Komentáře

Komentáře můžou vkládat pouze členové.

Nebyl vložený žádný komentář.

Stanovy spolku Jak se stát členem Příspěvky, legitimace, známky

Kontakty

Předseda: Jiří Böhm
tel.: +420 603 421 700
E-mail: predseda@cmfn.cz

 

Místopředseda: Jaroslav Dytrych
tel.: +420 721 165 995
E-mail: mistopredseda@cmfn.cz

 

Pokladník: Adam Severýn
(členské příspěvky, legitimace, známky)
E-mail: pokladnik@cmfn.cz

 

Člen výboru: Pavla Asmara Bernášková
Člen výboru: Václav Urbánek