Cestování | 17.11.2021

- - -- - -- - -

Na naší letošní hlavní letní nudistické dovolené jsme byli pro změnu zase v Chorvatsku. Tentokrát jsme navštívili dokonce dva kempy a proto můžeme srovnávat. První z nich byl FFK kemp Konobe na ostrově Krk. Do tohoto kempu jsme jeli na doporučení přátel, kteří zde byli v té době také na dovolené (tímto je zdravím, pokud budou číst tento článek).

FKK kemp Konobe se nachází na ostrově Krk u městečka Punat. Kemp se nachází v poměrně prudkém svahu padajícímu k moři (při zajíždění s karavanem na parcelu mě muselo pár lidí tlačit jinak bych spálil spojku). Až na hlavní, cca stometrovou pláž a kus pláže pod restaurací, jsou na břehu v kempu malé kamenité plážičky. Při pohledu z moře není kromě části u hlavní pláže kemp pod stromy skoro vůbec vidět. Letos jsme jeli do Chorvatska poprvé s karavanem místo stanu, ale právě v tomto kempu jsme museli konstatovat, že místa pro stany jsou daleko hezčí. Terasy pro stany byly roztroušené ve svahu v borovicovém háji až k útesům nad mořem.

 

Z kempu se dalo jít na procházku na obě strany podél pobřeží. Jedním směrem vedla cesta cca dva kilometry k opuštěnému majáku. Tato procházka se dala absolvovat bez oblečení, na stezce samotné i na občasných plážičkách podél ní jsme potkávali více naháčů než plavkáčů. Pokud se vydáte na druhou stranu, během max. jedné hodiny (i s menšími dětmi) dorazíte do městečka Punat. Cestu na tuto stranu už bych bez oblečení nezkoušel. Naši přátelé s sebou měli na dovolené nafukovací motorový člun, což otevírá další možnosti pro výlety. My jsme s nimi byli na ostrově v punatské zátoce, kde je starobylý františkánský klášter. Na ostrově je možnost i mnoha dalších pěších výletů. Naopak kemp Konobe není vhodným výchozím místem pro cyklovýlety. Stezky podél pobřeží nejsou pro kola vhodné, jediná přístupová cesta je po silnici bez cyklopruhu a přiznávám, že zvláště s dětmi se na chorvatských silnicích na kole necítím zcela bezpečně. Mínusové body u nás kemp získal za kvalitu sportovišť. Na mapce kempu je značen volejbalový i tenisový kurt a dále dětské hřiště. Dětské hřiště jsme nenašli vůbec, a tenisový kurt byl ve stavu, který hru vůbec, ale vůbec neumožňoval.  Volejbal se s hodně přivřenýma očima hrát dal. Byla to pro nás škoda, protože volejbal i tenis hrajeme rádi.

- - -- - -- - -

 

 

Ke konci týdne jsme kemp Konobe opustili a přesunuli se na Valaltu. Přátelé odjížděli, počasí na Krku se mělo zhoršovat a dalším důvodem byl zejména náš šestiletý syn. V Konobe skoro nebyly (alespoň v oblasti, kde jsme měli karavan) malé děti, zato na Valaltě se vždy s někým seznámil. Velkým lákadlem jsou pro něj i bazény, tobogán, skluzavky. Pobyt ve Valaltě jsme také uzavřeli již tradiční večeří v restauraci na statku Stacija Montero.

V letošní „pokovidové“ sezóně měly oba navštívené kempy jedno společné. Oba byly narvané k prasknutí, v obou jsme místo pro karavan našli, ale relativně s obtížemi. Myslel jsem na to, že v takové situaci by nemělo hrozit další ubírání plochy nudistických kempů v Chorvatsku, ba naopak. Ovšem uvědomuji si, že je pravděpodobné, že stejná situace (teda zcela narváno) byla letos i v chorvatských textilních kempech.

Nudistické kempy Konobe a Valalta jsou dva zcela jiné světy určené pro úplně jinou klientelu. My jsme ocenili výhody obou, ale myslím, že bude i spousta lidí vyhraněných, kteří by do jednoho nebo druhého místa nejeli.

Valalta je prostě kolos. Příkladný reprezentant turistického průmyslu (píši to kvůli tomu výrazu průmysl). Kromě již zmíněných bazénů a dalších vodních i nevodních sportovních atrakcí, je zde několik restaurací, animace, večery s živou hudbou a tancem. Oproti Konobe je zde vše nové nebo opravené, prostě plně funkční a nablýskané. O Valaltě jsem slyšel vyjádření, že jde o nejluxusnější kemp na Istrii. Cena tomu odpovídala – za rodinu dva dospělí, děti 6 a 13 jsme zaplatili cca 2 000 Kč/den (pro příští sezónu je již avizován další nárůst cen). Na druhou stranu se mi na Valaltě líbí, že v kempu již není třeba platit za nic dalšího, za co se leckde platí zvlášť (lehátka a slunečníky, nafukovací vodní atrakce, tobogán).

Kdo nepotřebuje masu dalších bavících se dovolenkářů okolo něj, nebo mu tato masa dalších lidí na dovolené dokonce vadí, bude volit Konobe. Kdo ocení více přirozenější přírody a čistotu moře než kvalitu „rezortu“ bude volit Konobe. Kdo při cestě k moři hledá hlavně moře a nepotřebuje bazény a tobogány a další atrakce, bude volit Konobe.  V neposlední řadě ten, kdo zvolí Konobe významně ušetří. Ve stejném složení jako na Valaltě (ano, během přesunu nám nikdo nepřibyl, ani neubyl) jsme v Konobe platili cca 1 200 Kč/den. Tedy když to trochu přeženu, tak skoro o polovinu méně.

Naturist camping Konobe: https://campingpunat.com/en/naturist-camping-konobe/

Naturist camp Valalta: https://valalta.hr/en

Na další letní sezónu se těší

Adam a Jana

Fotogalerie

Komentáře

Komentáře můžou vkládat pouze členové.

4.12.2021 15:08:37 | Vasek-a-Petra
Hezky sepsané postřehy. Kempy známe a několikrát jsme oba navštívili a je to přesně tak jak Adam s Janou popisují. Svah v Konobe od recepce dolů je opravdu prudký. Vždy si vzpomeneme na naší první návštěvu tohoto kempu, kdy jsme s naším 2t karavanem sjeli dolů a věděli, že zpět to už nepůjde (auto nám tenkrát spadlo do nouzáku, tudíž snížený výkon). Tenkrát nám na konci dovolené pomohli prima češi a vytáhli nám karavan nahoru svým suv.
Vašek a Petra
5.12.2021 15:48:30 | Milan M
Pokud bych mohl doporučit, tak relativně kvalitní a ne tak drahý jako Valalta by mohl být pobyt v natur.kempu Solaris, taky na Istrii, jen o něco málo severněji. A pokud mohu posoudit, tak letos v červenci nebyl kemp ani zdaleka tak plný, jako třeba před dvěma lety.
Co se týče nuda procházky z Konobe směrem k Punatu - svého času, když jsme tam ještě jezdili, jsme nazí chodili až skoro k prvním plážím u města a nikdo nikdy neměl problém. Procházka na druhou stranu k majáku byla ovšem vždycky mnohem příjemnější :o)
3.1.2022 17:33:24 | Sevada
Ahoj/Dobrý den. Přiznám že mě potěšilo, že se poprvé po mým článkem objevili komentáře. Děkuji. Motivuje to k psaní dalších.
Chceme se zase v létě podívat i do nějakého nového kempu. Solaris bychom mohli zkusit. Ale podle toho, co jsem našel na webech se mi zdálo, že bazén a tobogán není v žádném jiném FKK kempu v Chorvatsku kromě Valalty. A pro děti to hraje při výběru roli. Nebo v Solarisu také něco takového je? Už vidím na webu - bazén ano, tobogán ne. Adam

Stanovy spolku Jak se stát členem Příspěvky, legitimace, známky

Kontakty

Předseda: Jiří Böhm
tel.: +420 603 421 700
E-mail: predseda@cmfn.cz

 

Místopředseda: Jaroslav Dytrych
tel.: +420 721 165 995
E-mail: mistopredseda@cmfn.cz

 

Pokladník: Adam Severýn
(členské příspěvky, legitimace, známky)
E-mail: pokladnik@cmfn.cz

 

Člen výboru: Pavla Asmara Bernášková
Člen výboru: Václav Urbánek