Plavání | 3.1.2022

- - -- - -Ve třetím adventním týdnu jsme s Janou poprvé navštívili nudistické plavání v sokolovně v Praze na Vinohradech. Je to na pováženou. Jak můžete vidět z našich předchozích článků, nudistické pláže a kempy navštěvujeme rádi. Sauny a wellness světy mimo letní sezónu navštěvujeme také rádi. Ale na snad jediném nudistickém plavání v Praze a Středočeském kraji a jednom z mála v celé republice jsme spolu dosud nebyli.

Přitom mě někdy zamrzí, že jsem coby nudista nezažil éru nudistických akcí ve velkých akvaparcích. I když, měl jsem tu čest, navštívit poslední nudistický večer v Čestlicích. Také nudistické plavání v aquaparku ve Slaném zrušili právě hned po mé první a jediné tamější návštěvě. Že má účast může vést ke zrušení dalších akcí, mě napadlo až při psaní tohoto článku. Doufám tedy, že jsem svou účastí neohrozil další existenci vinohradského plavání.

Plavání na Vinohradech je určitě jiné, než byly akce nebo jen plavání v akvaparcích. Je zde jen a právě 25 metrový plavecký bazén. Není zde pára, sauna, žádné vodní atrakce, což třeba snižuje atraktivitu pro návštěvu s dětmi nebo prostor pro nějaké doprovodné akce (i když dle webu naturista.cz se i zde nějaké drobnější příležitostné akce před mnoha lety konaly). Jdete si sem prostě zaplavat. Ale pokud Vám jde hlavně o plavání, je to zde naprosto dostačující.

- - -- - -Nudistické plavání, na které to současné navazuje vzniklo asi před 18 roky v bazénu Na Pražačce, odkud se postupně přesunulo právě na Vinohrady. Poté, co navštívilo na čas větší a vybavenější bazény na Výstavišti a v Suchdole, se vrátilo zpět na Vinohrady. Nudistické plavání zde není organizováno formou pronájmu bazénu nudisty, jak to někdy bývá, ale je přímo v režii Sokola Vinohrady. Za historické informace děkujeme současnému plavčíkovi vinohradského plavání Jirkovi Böhmovi.

Protože článek bez fotek by nebyl úplný, doplnili jsme o fotky i tento. Avšak vemte prosím v úvahu, že jde o fotky ilustrační. V bazénu plném naháčů fotit jen tak nelze. Takže ve skutečnosti jsme v bazénu nebyli sami. Naháčů tam bylo něco mezi dvaceti a třiceti. A poměr žen a mužů není 1:1 jako na fotkách, ale řekněme tak 1:10.

 

Praktické info:

Místo: bazén Sokolovny Královské Vinohrady

Termín: pravidelně v úterý 19:45 - 20:45 (mimo státní svátky)

Vstupné: 100 Kč, snížené 80 Kč (děti nad 6 let, studenti, důchodci, ZTP)

Nejbližší zastávky MHD: tram Vinohradská tržnice, metro Muzeum, Náměstí Míru

Odkaz: http://www.sokolvinohrady.cz/bazen

 

Autoři: Adam a Jana

Praha – Vinohrady prosinec 2021

Komentáře

Komentáře můžou vkládat pouze členové.

17.2.2022 14:10:24 | natur
Jen malé doplnění článku informací "z dávného pravěku". Počátek organizovaného naturistického plavání a saunování je možno datovat někdy do roku 1992/93, kdy jsme se scházeli pravidelně 1x týdně ve sportovním centru YMCA v Praze (ul. Na Poříčí, kousek od Nám. Republiky). Akci organizovala začínající Unie naturistů Čech a Moravy (UNA) a dařilo se jí "udržet" odhadem 2-3 roky. Pak se dořešily restituce, YMCA byla plně navrácena původním majitelům - křesťanskému sdružení mladých a ....... . Naštěstí se zadařilo organizovat opakovaně akce v Plaveckých centrech v Liberci (Babylon), Olomouci, v hotelech a chatách u Ledče nad Sázavou, u Písku, Křetínky, atd. A hledalo se kam s pražskými naturisty v zimních večerech - a to už se pomalu dostáváme na onu Pražačku a její následovníky. Vždy však bylo zapotřebí nalézt minimálně jednoho nadšence, který se postaral .... a dalšího, který to byl ochoten ve "svém" bazénu realizovat.
17.2.2022 14:12:36 | natur
Omlouvám se, nepodepsal jsem se - ing. Hájek, v "pravěku" tajemník UNA a dodnes fungující naturista z Natur Travelu.
20.2.2022 11:54:53 | Sevada
Dobrý den,
děkuji za doplnění, já jsem se při pátrání po historii tak daleko nedostal. Nyní vím, že existuje cenný zdroj.

Adam S
6.9.2022 18:29:28 | gene
Vypadá tak, že naturistické plavání v sokolském bazénu už bylo zrušeno

Stanovy spolku Jak se stát členem Příspěvky, legitimace, známky

Kontakty

Předseda: Jiří Böhm
tel.: +420 603 421 700
E-mail: predseda@cmfn.cz

 

Místopředseda: Jaroslav Dytrych
tel.: +420 721 165 995
E-mail: mistopredseda@cmfn.cz

 

Pokladník: Adam Severýn
(členské příspěvky, legitimace, známky)
E-mail: pokladnik@cmfn.cz

 

Člen výboru: Pavla Asmara Bernášková
Člen výboru: Václav Urbánek