Cestování | 7.4.2022

Jak všichni víme, v zimě je možnost nudistického vyžití velmi omezená. Jedna možnost je nudismus provozovat doma. Pro nás však jistá omezení činí naše děti v pubertálním věku, které něco takového nehodlají akceptovat a dále naše snaha alespoň do jisté míry šetřit planetu a tedy méně topit. V současné době bych měl s přetápěním i další morální problém, protože část peněz za palivo končí u jednoho pána, kterého všichni známe a jehož jméno snad nechci ani vyslovovat.

V našem akčním rádiu máme dostupné nudistické plavání na Vinohradech, tam sem tam chodíme a rádi, ale je tam „jen bazén“. Rádi chodíme i do Čestlic, ale tam jsou zase, co se bezplavkové části týče, „jen sauny“. A mám takový podivný pocit, že poslední dobou poměrně výrazně zdražují vstupné. Nudistické akce a plavání ve větších prostorách, v aquaparcích, již v naší zemi, co já vím zcela skočilo. Pro ty, kteří by však ještě někdy chtěli něco takového zažít, mají tu možnost v relativně přijatelné vzdálenosti od českých hranic. Do lázeňského města Bad Klosterlausnitz je to z našeho bydliště na západním okraji Prahy necelých 250 km a nejeli jsme tam déle než na chalupu do Orlických hor. A to jsme jeli s karavanem.

Therme Bad Klosterlausnitz nelze nazvat vyloženě akvaparkem, protože chybí to, co dělá pro spoustu lidí aquapark aquparkem, a to tobogány.  Ale v hlavní hale je relativně velký bazén s umělým vlnobitím, který je propojen s menším bazénekem, kde se nachází divoká řeka. Takže nějaké náznaky akvaparku by tu byly. Chybí plavecký bazén, ale ten bazén, kde každou celou hodinu dochází k vlnobití, není na šířku o mnoho kratší než bazén v Sokole na Vinohradech na délku a v jeho hlubší části se tedy pár temp udělat dá… Dále je zde několik vířivek, z vnitřního bazénu se dá proplavat do venkovního bazénku s tryskami, venku je také bazének s vodou s 12% slaností – stejnou, jaká je v mrtvém moři (lehce slané jsou i vnitřní bazény). Pak jsou vevnitř ještě „natronbecken“, což by měla být koupel ve vodě obohacené sodíkem (jedlou sodou?) a prý má blahodárný účinek na pokožku. Co se týče saunové části – saun je zde spousta. Řekl bych tak 10 až 15. Kolik a jaké, si přesně přečtete na webu lázní Kristall Therme Bad Klosterlausnitz (kristalltherme-bad-klosterlausnitz.de). Mají tu i saunové ceremoniály. Oproti tomu, co jsme viděli třeba v Čestlicích nebo i jinde, nám přišly takové méně akční, bez nějaké přidané kulturní hodnoty nad vířením vzduchu ručníkem. Ale hodně záleží i na saunérovi. Jeden byl evidentně vtipný, ale moje němčina na pochopení bohužel nestačila.

- - -- - -- - -

Od nás nebo i z Chorvatska mám dojem, že nudismus dnes stojí na lidech 40+. V reportáži, kterou jsem psal z naší návštěvy kempu u Drážďan jsem uváděl, že tam bylo hlavní části osazenstva dokonce tak 70+. U hostů v Therme Bad Klaustrlausnitz se vracíme k tomu standardu 40+. V lázních jsme byli celou sobotu. Brzy po otevírací době převládali důchodci, někdy s vnoučaty. Postupem času se věkový průměr návštěvníků snižoval. Čím se osazenstvo lišilo od osazenstva českých nudistických akcí, bez jakékoli regulace zde nebyl ani náznak převahy mužů. Naprosto převažovali páry a rodiny. A nebál bych si tipnout, že mezi těmi, co přišli sami nebo s kamarádem stejného pohlaví, mohlo být i více žen.

- - -- - -- - -

Bezplavkový režim funguje tak, že bez plavek se lze v bazénech koupat během celého týdne. I koupání s plavkami je povoleno každý den do 12 hodin a ve středu a v neděli po celý den. Mimo to je koupání v plavkách tolerováno po celou otevírací dobu u dětí. V den naší návštěvy, v sobotu, i během dopoledne naháči velmi výrazně převažovali. Jak je to ve středu a v neděli netuším. Cena za celý den 30 Eur/osoba se mi zdála přijatelná. Je to méně, než když jdete do saunového světa v Čestlicích. My jsme ještě dostali 10% slevu, protože jsme stáli přes noc na parkovišti s karavanem, za což jsme platili 10 Eur za karavan + myslím 1,5 Eur „kurtaxe“ za každou osobu. Co je naopak dražší než u nás, je jídlo ve vnitřní restauraci. Currywurst za lehce přes 9 Eur, „pořádnější“ jídla tak od 12 Eur. Pivo za 3,80 Eur. Další náš postřeh byl ten, že klientela byla výhradně německá. Na cizince jsme měli neprokázané podezření jen asi ve dvou případech. A to přesto, že jako výhradně nudistické vnitřní koupání jsou Therme Bad Klaustrlausnitz výjimečné a minimálně pro obyvatele západní části naší republiky nejsou nesmyslně daleko. Lázně jsou nastaveny spíše na převažující domácí klientelu. Jiné než německé informační texty zde nenajdete a z personálu mluví anglicky jen menšina.

V rámci touhy po poznávání jiných míst a získávání nového materiálu pro reportáže jsme přemýšleli o tom, které jiné místo se zimním nudistickým koupáním v Německu ještě do zahájení letní sezóny navštívíme, ale nakonec jsme to uzavřeli tím, že se vrátíme ještě jednou do Bad Klaustrlausnitz. Údajně největší welness v Evropě Therme Erding mě z nějakého důvodu pocitově zas tak silně neláká, je i o něco dále a o něco draží. Kristall Wohlfühltherme Ludwigsfelde u Berlína jsou dále a jsou svým charakterem velmi podobné těm v Bad Klaustrlausnitz (stejný je i provozovatel). Další FKK koupání v celých areálech akvaparků, i když třeba jen ve vybrané dny, je podle toho co jsem dokázal zjistit, v nabídce až na úplném západě Německa (Stuttgart, Karlsruhe), což je už pro nás na párdenní výlet přeci jen příliš daleko. Protože naším dalším koníčkem je geocaching, vyhodnotili jsme také, že Therme Bad Klosterlausnitz nabízí i z tohoto pohledu poměrně zajímavé okolí.

 

Adam a Jana 5. 4. 2022

Fotogalerie

Komentáře

Komentáře můžou vkládat pouze členové.

Nebyl vložený žádný komentář.

Stanovy spolku Jak se stát členem Příspěvky, legitimace, známky

Kontakty

Předseda: Jiří Böhm
tel.: +420 603 421 700
E-mail: predseda@cmfn.cz

 

Místopředseda: Jaroslav Dytrych
tel.: +420 721 165 995
E-mail: mistopredseda@cmfn.cz

 

Pokladník: Adam Severýn
(členské příspěvky, legitimace, známky)
E-mail: pokladnik@cmfn.cz

 

Člen výboru: Pavla Asmara Bernášková
Člen výboru: Václav Urbánek