Cestování | 21.5.2022

Okolo Hradce

Tentokrát jsme se za zkušenostmi s novými nudaplážemi nevypravili do vzdálených končin, ale zastavili se na hned na několika místech nedaleko od naší obvyklé cesty na chalupu. Jestliže v některých částech naší země je obtížné nějakou větší nudapláž najít, rozhodně to neplatí o okolí Hradce Králové, potažmo Pardubic. Z Prahy jsme jeli v sobotu v polovině května, což je období, v kterém se ještě nedá mluvit o tom, že by sezóna byla v plném proudu. Den byl ale slunečný, s teplotami nad 20° C.

- - -- - -- - -

První naší zastávkou byla nudapláž u bývalých pískoven Hrádek – Oplatil. Na této nudapláži jsem nebyl úplně poprvé, stavoval jsem se zde před několika lety a tehdy na mě působila jako pláž silně smíšená (jde o pláž neoficiální, na to že jde o nudapláž upozorňuje jen nápis „bez plavek“ na asfaltce při vstupu od „maríny“).  Proto mě kromě toho, že pláž byla dosti zaplněná, překvapilo i to, že tam nebyl vůbec nikdo! v plavkách. Naháči se vyskytovali i u přilehlého občerstvení „U žabáka“, o kterém jsem si při přípravě před cestou přečetl, že k němu se bez plavek nechodí. V občerstvení jsme se dověděli, že za příznivý poplatek se dá na jejich pozemku zaparkovat i s obytným vozem (ne s karavanem, pro ten je prý možná domluva na sousedních pozemcích) nebo stanovat. Protože občerstvení bylo otevřené tuto sezónu první den, slečna ještě neměla ceník pro letošní rok, proto raději ceny neuvádíme, nebyla si jimi jistá. Na této lokalitě je zajímavé i to, že mimo hlavní pláž se dá pohybovat bez plavek po celé cestě na hrázi, která odděluje nádrže Hrádek a Oplatil a podél které je spoustu menších plážiček a vstupů do vody také využívaných nudisty.

- - -- - -- - -

Další zastávkou byla známá nudapláž Opaťák v Opatovicích nad Labem s kempem, který provozuje již léta pan Pepíno a kocour Felix. Po návštěvě Hrádku – Oplatilu nás již nepřekvapilo, že i zde bylo plno lidí a to jak v kempu (evidentně zde bylo dost lidí již i ubytovaných), tak na přilehlé neoficiální nudapláži. Občerstvení bylo v plném provozu, v kempu si lze půjčit třeba i paddleboardy. Vstup do kempu je volný i pro neubytované, je zde však možnost (doporučujeme ji využít) vhodit do kasičky dobrovolný příspěvek na údržbu pláže a WC.  Jako doporučení si dovolím citovat pána s kterým jsme se bavili u stánku a který nám říkal, že zde již několik let tráví své letní dovolené. Jeho kolegové (pracuje v Hradci) nechápou, že jezdí na dovolenou ne více než padesát kilometrů od svého domova, ale o by si to prý u moře neužil o nic lépe. Co se ubytování týče, kemp prý bývá dosti zaplněn. Kontakt na majitele je případně možné nalézt na stránce lokality na webu naturista.cz.

- - -- - -- - -

V sobotu jsme plánovali ještě navštívit nudapláž v kempu Stříbrný rybník přímo v Hradci Králové. Po návštěvě předchozích dvou už se nám ani nechtělo svlékat a koupat, ale aby byl výčet okolních pláží úplný, a protože šlo jen o párminutové zdržení oproti naší běžné trase, alespoň jsme se podívali, jak zdejší nudapláž vypadá. Nudistům je vymezen v podstatě jen písečný svah na jedné strany kosy vbíhající do rybníka (viz foto), v lesíku nad ním jsou již „nenudistické“ atrakce kempu. Vzhledem k tomu, že na stránkách kempu, které jinak nabízejí poměrně bohatý výčet různých nabízených atrakcí a aktivit jsme o nudistické pláži nenašli ani zmínku, měli bychom pochybnosti o tom, zda nudapláž vůbec funguje, nebýt toho, že jsme na pláži viděli z dálky dva naháče. To byl oproti předchozím dvěma plážím naprosto zanedbatelný zlomek, ale můžeme alespoň potvrdit, že pláž na Stříbrném rybníku v Hradci funguje. Ještě doplňujeme, že přestože pláž je v areálu kempu, vstup je volný.

- - -

Na pondělní cestu zpět jsme si vyhlédli k návštěvě nudapláže v kempu Písák v Týništi nad Orlicí a v kempu U třpytky v Mělicích u Přelouče. První kemp jsme vynechali, protože jeho webové stránky avizovaly, že sezóna začíná až od června. Pláž u pískovny Mělice na nás příjemně zapůsobila. Ze silnice na Mělice jsme odbočili na prašnou cestu připomínajíc tankodrom a po ní jeli asi 600 m až k poslednímu kempu. Rozpálená písčitá cesta borovicové háje a břeh jezera lemovaného karavany na nás dýchly prázdninovou atmosférou. V kempu Třpytka je přední část s občerstvením a beachvoleybalovým kurtem textilní a zadní, možná větší část, je věnovaná nudistům. V květnové horké pozdní pondělní odpoledne se na pláži vystřídalo do deseti nudistů, částečně hostů z dlouhodobě stojících karavanů v nudistické části kempu. Oproti Oplatilu a Opaťáku zde větší klid, ale neméně příjemně. Ceny za kemp se nám zdály veskrze lidové, vadou na kráse však je, že zde není tekoucí voda ani elektřina. Z vybavení je zde pouze suché WC a výlevka na chemické toalety. Stánek občerstvení jede na generátor a vodu si vozí. Slov bylo dost dále už nechám hovořit jen fotografie.

- - -- - -- - -

- - -- - -- - -

 

 

Další informace:

Hrádek-Oplatil: http://naturista.cz/drupal/naturisti_oplatil

Opaťák: http://naturista.cz/drupal/lokality/opatak

Kemp Stříbrný rybník: https://www.kempstribrnyrybnik.cz/ (na webu zmínku o nudapláži nenajdete, viz text)

Kemp U třpytky Mělice u Přelouče: https://www.utrpytky.cz/

Fotogalerie

Komentáře

Komentáře můžou vkládat pouze členové.

Nebyl vložený žádný komentář.

Stanovy spolku Jak se stát členem Příspěvky, legitimace, známky

Kontakty

Předseda: Jiří Böhm
tel.: +420 603 421 700
E-mail: predseda@cmfn.cz

 

Místopředseda: Jaroslav Dytrych
tel.: +420 721 165 995
E-mail: mistopredseda@cmfn.cz

 

Pokladník: Adam Severýn
(členské příspěvky, legitimace, známky)
E-mail: pokladnik@cmfn.cz

 

Člen výboru: Pavla Asmara Bernášková
Člen výboru: Václav Urbánek