Natur info | 16.10.2020

Jak asi všichni víme, nabídka naturistických kempů není u nás nijak velká. Zvláště v západní části republiky v této sféře poslední dobou vidíme čím dál větší vzduchoprázdno – na troskách jihočeské Mléčné Dráhy už povstává kemp úplně jiný, u Borské přehrady v Plzni je taky dávno dobojováno, a Holanďani v Klokočově nemusí každému vyhovovat. V této souvislosti jistě potěší zpráva o vzniku nového ryze českého FKK kempu v Úštěku, což je přibližně 60 km severně od Prahy, v oblasti až dosud naturismem málo obdařené.

V loňském roce se několika zapáleným naturistům podařilo odkoupit lehce chátrající menší kemp v šikovné poloze na břehu jezera Chmelař, aby pak okamžitě zahájili práce na přerodu tohoto pěkného místa v oázu českého naturismu. Kemp se nachází v příjemné krajině na pomezí Českého Středohoří a Kokořínska. Je dobře dostupný a přitom šikovně uklizený na severní straně jezera, kde je klid. Silnice I/15 i vlaková a autobusová zastávka jsou prakticky přímo u břehu jezera. V kontrastu ke komerčnímu textilnímu koupališti ze strany města má totiž jezero Chmelař (což je ve skutečnosti ale rybník) ještě druhou pláž na opačné straně. Ta je obklopena ospalým poklidem menších chatkových areálků bývalých rekreačních středisek, z nichž je vznikající FKK kemp tím posledním na úplném konci cesty, kde už nikdo nikam nejezdí a kde je největší klid. Jako jediný leží přímo na břehu jezera a má vlastní přístup k vodě.

- - -- - -- - -

Plánů do budoucna je hodně, v projektu je ale zapojeno jen pár lidí, takže práce postupují pomalu. Přesto by se již letošní rok (2020) měl stát jakousi nultou sezónou, kdy se alespoň minimálně zvelebený kemp otevře prvním návštěvníkům. (Kdo by chtěl přiložit pomocnou ruku při opravách, opožděných i kvůli koronaviru, neměl by přehlédnout v závěru článku informace o plánované brigádě.)

Letos bude kemp fungovat prozatím jen pro návštěvníky se stany či s karavanem, pro které je k dispozici travnatá plocha částečně sloužící i za hřiště, v samostatném objektu sprchy s teplou vodou, venkovní posezení s ohništěm a přístřeškem, nedávno přibyl další velký stanový přístřešek kde se plánuje prodej občerstvení. Toalety či případné napojení na elektřinu bude letos provizorně řešeno v teprve opravovaných chatkách, v budoucnu pak pochopitelně vznikne lepší, definitivní řešení. Kemp již od loňska postupně dostává neprůhledné oplocení. V současné době se intenzivně řeší převedení přilehlé části veřejné pláže na oficiální FKK, s přiměřenou zástěnou. pláž vedle kempu Povrch pláže tvoří navezený písek lehce už zarůstající trávou. Jezero má v těchto místech dlouhou mělčinu vhodnou i pro děti a neplavce. Českomoravská Federace Naturistů přispěla na hygienické zázemí (toaleta) této veřejné pláže, aby tak v sousedství kempu vznikla i pro ostatní návštěvníky Úštěku plnohodnotná veřejná FKK pláž, která bude i nadále bezplatná. V samotném kempu se pro členy ČFN a hosty se známkou INF plánuje sleva 10%. Podrobný ceník není zatím zpracovaný.

V budoucnu se mohou návštěvníci těšit především na ubytování i v chatkách, z nichž každá má dvě velké místnosti, menší ložnici, kuchyňku a WC. Samozřejmě mají elektřinu a pitnou vodu. Bohužel celkový stav chatek není pro letošek ještě uspokojivý. Především chybí vnitřní vybavení a nábytek, tu a tam zlobí instalace a ještě bude třeba zapracovat na nátěrech a možná i celkově "umakartovém" vzhledu. Mezi další plány provozovatelů patří parkoviště u brány, zastřešená kuchyňka, venkovní dřezy a nové toalety pro hosty ve stanech, dále populární dřevěné koupací molo přímo z kempu (potřebné i kvůli blátu a rákosí v této části jezera), ve vzdálenější budoucnosti možná i sauna.

Místo, kde se kemp nachází, je dobrým výchozím bodem i pro výlety do okolí. Pěšky se za čtvrthodinku dostanete do centra Úštěku, který je městskou památkovou rezervací (přesto ještě i dnes jaksi starosvětsky poklidný). Nabízí vedle malebného vnitřního města či známých Ptačích domků například i podzemí pojaté jako muzeum čertů, lze navštívit místní synagogu či muzeum pohlednic a další objekty. Také si můžete užít výlet k poutnímu místu Kalvárie u Ostrého či pěkné hradní zřícenině Hrádek – Helfenburk uprostřed přilehlých lesů. Při cestě autem se pak najde cílů samozřejmě ještě více – Litoměřice, Zubrnice, nebo třeba zřícenina Ronov atd. Zkrátka i hosté, kteří nevydrží jenom lenošit u vody, si v Úštěku přijdou na své.

Kemp si vyžádá ještě mnoho úsilí, než budou všechny plány naplněny. Protože čas a síly provozovatelů jsou omezené a navíc i opatření zavedená kvůli koronaviru nepříjemně zasáhla do harmonogramu přípravných prací, bylo před startem sezóny naplánováno několik brigád pro případné zájemce z řad naturistů, kteří fandí rozšiřování nabídky naturistického vyžití ve zdejším kraji. První brigáda již proběhla: Navzdory poměrně nepříznivému počasí jsme během předposledního květnového víkendu obrousili a připravili k nátěru první dvě chatky a vztyčili rozměrný stanový přístřešek pro občerstvení.

- - -- - -

Termíny a detaily se domlouvají především přes Facebook, takže kdo se tam pohybujete, mrkněte na skupinu FKK Úštěk. Kemp najdete zde (mapa). Správce: Václav Urbánek (vasek-a-petra@seznam.cz, tel. +420 797 846 487).

(Autor: Jiří Rybka)

Komentáře

Komentáře můžou vkládat pouze členové.

Nebyl vložený žádný komentář.

Stanovy spolku Jak se stát členem Příspěvky, legitimace, známky

Kontakty

Předseda: Jiří Böhm
tel.: +420 603 421 700
E-mail: predseda@cmfn.cz

 

Místopředseda: Jaroslav Dytrych
tel.: +420 721 165 995
E-mail: mistopredseda@cmfn.cz

 

Pokladník: Adam Severýn
(členské příspěvky, legitimace, známky)
E-mail: pokladnik@cmfn.cz

 

Člen výboru: Pavla Asmara Bernášková
Člen výboru: Václav Urbánek